Čo je to Helikobakter pylori a ako účinne urýchliť jeho liečbu?

Čo je to Helikobakter pylori a ako účinne urýchliť jeho liečbu

Helikobakter pylori je známa baktéria s tyčinkovitým tvarom, ktorá sa vyskytuje celosvetovo a spôsobuje nepríjemné infekcie žalúdka a tenkého čreva, ktoré môžu v niektorých prípadoch viesť až k rakovine. Preto by sa tejto baktérii nemalo podceňovať. V článku sa dozviete viac o tom, čo je baktéria Helikobakter pylori a ako ju môžete liečiť prírodnými prostriedkami bez vedľajších účinkov.

Čo je helikobakter pylori?

Ak trpíte častými tráviacimi problémami, mohlo by to byť znamenie, že sa vo vašom žalúdku usadila baktéria Helikobakter pylori. Táto baktéria patrí medzi najrozšírenejšie infekcie v populácii a môže oslabiť prirodzenú obranyschopnosť žalúdka, spôsobovať zápaly a iné zdravotné ťažkosti.

Hoci sa tento problém dá liečiť aj liekmi, mnohé z nich môžu mať nežiaduce účinky. Našťastie, existujú aj prírodné prostriedky, ktoré môžu pomôcť udržať zdravý žalúdok a zabrániť premnoženiu helikobaktera v ňom.

Helikobakter pylori je baktéria, ktorá môže spôsobiť vážne tráviace problémy a oslabiť obranyschopnosť žalúdka.
Helikobakter pylori je baktéria, ktorá môže spôsobiť vážne tráviace problémy a oslabiť obranyschopnosť žalúdka.

Čo spôsobuje helikobakter v našom tele?

Keď sa helikobakter dostane do ľudského tela, usadí sa najprv v žalúdku, kde začne narúšať sliznicu. A to je pomerne veľký problém. Žalúdočná sliznica totiž chráni steny pred účinkami silných kyselín. Tie začnú na poškodených miestach rozleptávať steny žalúdka, v dôsledku čoho dôjde ku krvácaniu a bolestiam.

Okrem bolesti a krvácania, prítomnosť helikobakter pylori v žalúdku môže tiež spôsobiť pálenie záhy alebo reflux. Toto ochorenie sa prejavuje pálením v hrdle a za hrudnou kosťou, kyslým refluxom, nadúvaním a ťažkosťami s trávením. Preto je dôležité rýchlo zistiť prítomnosť baktérie a začať s liečbou.

S postupom času sa helikobakter rozšíri aj do ústia tenkého čreva, kde poškodzuje prirodzenú mikroflóru a steny. V dôsledku toho črevo nedokáže fungovať správne, dochádza k narušeniu pohybu potravy a vstrebávania živín do organizmu.

Zapamätajte si: Helikobakter často postupuje veľmi pomaly. To, že ho máte v tele, sa môže prejaviť až po niekoľkých týždňoch od nákazy.

Žalúdočné vredy a rakovina

Poškodenie sliznice žalúdka a čriev helikobakterom je zvyčajne sprevádzané aj zápalmi. Vznikajú žalúdočné vredy, ktoré sa tiež môžu prejavovať silnými bolesťami či krvácaním.

Pokiaľ je infekcia helikobakterom dlhodobo neliečená, môže prerásť až do rakoviny žalúdka. Na tento problém sú náchylní najmä ľudia, ktorí majú rakovinu žalúdka v rodine.

Nedostatočná liečba baktérie Helikobakter pylori môže často viesť až k vzniku žalúdočných vredov a dokonca aj rakoviny žalúdka a ohrozeniu života.
Nedostatočná liečba baktérie Helikobakter pylori môže často viesť až k vzniku žalúdočných vredov a dokonca aj rakoviny žalúdka a ohrozeniu života.

Helikobakter príznaky

U niektorých ľudí sa helikobakter prejaví krátko po tom, čo sa dostane do organizmu. Môžu sa objavovať veľké bolesti či krvácanie. Avšak, v mnohých prípadoch sú príznaky len veľmi slabé a nastupujú pomaly. Práve preto je dôležité venovať pozornosť aj menším náznakom.

Medzi najčastejšie príznaky helikobaktera patria nasledovné:

  • intenzívna pálivá bolesť žalúdka a brucha, kŕče,
  • ťažkosti s prehĺtaním jedla,
  • nevoľnosť a nadúvanie,
  • postupná strata telesnej hmotnosti,
  • krvavá stolica, prípadne krv vo zvratkoch.

Praktický tip: Niektoré bežné príznaky helikobaktera si viete ľahko pomýliť s krátkodobou nevoľnosťou spôsobenou napríklad pokazeným jedlom. V tomto smere je dôležité poznamenať, že prejavy helikobaktera trvajú dlhodobo a vôbec neustupujú. Naopak, čoraz viac sa takto zosilňujú. Ak pociťujete ťažkosti dlhšie ako týždeň, môže to byť znak, že v tele máte túto nebezpečnú baktériu.

Helikobakter a jeho prenos

Helikobakter pylori sa ľahko prenáša z človeka na človeka a taktiež môže byť šírený aj konzumáciou kontaminovaných potravín a vody. Riziko nákazy je vyššie v oblastiach s nízkou hygienou a u osôb s infikovanými príbuznými.

Baktéria môže byť prítomná aj v mnohých potravinách, preto je dôležité dodržiavať hygienické zásady a správne skladovať potraviny. Infekcia Helikobakterom pylori môže spôsobiť rôzne tráviace problémy a vážne zdravotné ťažkosti, preto je dôležité ju liečiť včas a riadiť sa správnymi hygienickými zásadami.

Baktéria Helikobakter pylori sa môže skutočne veľmi ľahko prenášať z človeka na človeka cez blízky kontakt, napríklad pri bozku.
Baktéria Helikobakter pylori sa môže skutočne veľmi ľahko prenášať z človeka na človeka cez blízky kontakt, napríklad pri bozku.

Ako teda znížiť riziko, že sa nakazíte helikobakterom?

Najčastejšou známou príčinou nákazy Helikobakterom je nedostatočná hygiena. Zaujímavosťou je skutočnosť, že toto ochorenie sa objavuje najčastejšie u detí. Avšak, postihuje aj dospelých. Ak chcete znížiť jeho riziko, dbajte na tieto zásady:

  • dávajte si pozor na kvalitu vody, ktorú pijete. Vyhýbajte sa tak vode z rôznych neoverených zdrojov
  • vyhýbajte sa pobytu v prostredí, kde žije veľa ľudí na malej ploche a nie sú dodržané základné hygienické zásady
  • konzumujte kvalitné potraviny od overených výrobcov alebo dodávateľov
  • dbajte na správnu tepelnú úpravu mäsa, dôkladné umývanie ovocia a zeleniny
  • dôkladne si umývajte ruky po použití toalety, najmä verejnej

Nezabúdajte: Riziko vzniku mnohých žalúdočných a črevných vredov zvyšuje vo veľkej miere aj fajčenie a alkohol.

Liečba helikobaktera

V dnešnej dobe sa helikobakter dá pomerne jednoducho liečiť, pričom samotná liečba zvyčajne trvá týždeň, v komplikovanejších prípadoch dva. Konkrétne lieky vám predpíše lekár na základe vášho zdravotného stavu. Obvykle je potrebné užívať antibakteriálne liečivá a prípravky na zníženie prirodzeného vylučovania žalúdočných kyselín. Tie však môžu zapríčiniť aj isté vedľajšie účinky.

Prírodná liečba helikobaktera

Liečba helikobaktera sa dá urýchliť aj pomocou účinných prírodných látok so silnými protizápalovými, antioxidačnými  a antibakteriálnymi účinkami. V tomto smere stojí za pozornosť najmä fulvová kyselina, ktorá je podľa mnohých odborníkov najsilnejšou prírodnou látkou.

Vedeli ste: Prírodná Kyselina Fulvová obsahuje viac ako 77 životne dôležitých stopových prvkov, vitamínov a minerálov a má silné protizápalové, antioxidačné a taktiež antibakteriálne účinky?

Prírodná Fulvová kyselina môže byť účinným prostriedkom pri liečbe infekcie Helikobakter pylori a podpore celkového zdravia žalúdka.
Prírodná Fulvová kyselina môže byť účinným prostriedkom pri liečbe infekcie Helikobakter pylori a podpore celkového zdravia žalúdka.

Zmiernenie zápalov a ničenie baktérií

Podľa mnohých vedeckých štúdií má kyselina fulvová významné antimikrobiálne účinky. Vďaka tomu dokáže zabíjať baktérie Helicobacter pylori. Prispieva tak k rýchlejšej liečbe a môže zamedzovať ďalšiemu rozširovaniu ochorenia.

Druhý významný účinok kyseliny fulvovej spočíva v tom, že dokáže zmierňovať zápaly vyvolané helikobakterom. Aj tento významný benefit bol potvrdený podrobnými výskumami. Naviac, fulvová kyselina podporuje celú tráviacu sústavu a zdravie čriev, čím môže urýchliť rekonvalescenciu po nákaze.

Vysoká účinnosť vďaka sublingválnemu spreju

Najúčinnejší spôsob, ako prijať prírodnú kyselinu fulvovú do organizmu, je práve sublingválny sprej. Pomocou neho ju aplikujete pod jazyk, odkiaľ sa najviac cenných zložiek vstrebe do krvného obehu.

Viac informácií o našej výnimočnej fulvovej kyseline nájdete na stránke produktu Kyselina fulvová.