Hypertenzia, alebo po našom, vysoký krvný tlak, patrí medzi najčastejšie ochorenia Slovákov. Na prvý pohľad môže vyzerať nevinne, avšak keď nie je dlhodobo správne liečená, dokáže vyústiť do vážnych zdravotných problémov, v niektorých prípadoch až do predčasnej smrti. Ktoré faktory zvyšujú riziko hypertenzie a ako viete zabrániť jej ďalšiemu zhoršovaniu, keď ňou už trpíte?
Čo je to hypertenzia?
Za hypertenziu sa považuje krvný tlak, ktorý je dlhodobo vyšší ako 140/90 mm Hg. Zvýšený tlak krvi je vyhodnocovaný v tepnách veľkého telového obehu.
Zapamätajte si: Priemerný zdravý dospelý človek by mal mať v pokojovom stave krvný tlak na úrovni 120/80 mm Hg.
V najhorších prípadoch, keď je mierna hypertenzia dlhodobo neliečená, sa môže krvný tlak vyšplhať až na viac ako 180/110 mm Hg. Takéto hodnoty sú už veľmi nebezpečné a dokážu spôsobiť rýchle poškodenie mnohých citlivých orgánov.
Hypertenzia sa rozdeľuje na primárnu a sekundárnu
Primárna hypertenzia je vysoký krvný tlak bez jednoznačnej príčiny, spôsobený rizikovými faktormi ako sú obezita, fajčenie, nedostatok pohybu, stres a genetické predispozície.
Sekundárna hypertenzia je sprevádzaná inými zdravotnými problémami ako sú pľúcne alebo obličkové choroby, cukrovka alebo hormonálne poruchy. Liečba sa sústreďuje na odstránenie príčiny zvýšeného krvného tlaku a minimalizuje sa tak riziko nežiaducich účinkov.

Hypertenzia a jej prejavy
Hypertenzia je nebezpečná v tom, že sa veľmi dlho nemusí navonok prejavovať. Symptómy sa obvykle začnú ukazovať až po tom, ako dospeje do závažnejších štádií. Pri vysokých hodnotách krvného tlaku sa môžu objavovať časté bolesti hlavy, tlak v hrudníku, dýchavičnosť, krvácanie z nosa, v niektorých prípadoch dokonca aj zhoršené videnie.
Prevencia je základ úspechu
S vysokým krvným tlakom sa dá pomerne ľahko bojovať v prípade, že ho zaznamenáte v jeho počiatočných štádiách. Práve preto je dôležité pravidelne ho monitorovať. Mnohí Slováci si nechávajú krvný tlak zmerať až na preventívnej prehliadke, ktorej sú spravidla podrobovaní každé 2 roky. Takáto frekvencia však nie je postačujúca.
Ak chcete mať istotu, že hodnoty vášho krvného tlaku sú v norme, zakúpte si vlastný kvalitný prístroj na jeho meranie. Aspoň raz za týždeň si zmerajte krvný tlak a všímajte si, či sa náhodou dlhodobo nepohybuje nad hraničnou hodnotou 140/90 mm Hg.
Praktický tip: Aby ste získali čo najpresnejší výsledok, krvný tlak si merajte v pokoji, počas merania sa nehýbte a snažte sa nerozprávať. Vykonajte 3 merania s rozstupom približne 2 minúty a spravte si ich aritmetický priemer.

Faktory zvyšujúce riziko hypertenzie
Riziko primárnej hypertenzie je zvyšované viacerými faktormi. Výhodou je, že väčšinu z nich viete jednoducho ovplyvniť. Medzi najvýznamnejšie patria predovšetkým tieto:
- nedostatok fyzickej aktivity, sedavý spôsob života
- časté vystavenie stresu a nervozite
- fajčenie a nadmerná konzumácia alkoholu
- nadváha
- časté konzumovanie jedál s vysokým obsahom nezdravých tukov
- hormonálna nerovnováha
- nadmerná konzumácia solí
- vek (s narastajúcim vekom je riziko hypertenzie vyššie)
Je však potrebné poznamenať, že hypertenzia môže byť vyvolaná aj genetickými predispozíciami.
Ako sa lieči vysoký krvný tlak?
Lekári predpisujú tabletky na vysoký krvný tlak, ako sú inhibítory ACE, blokátory angiotenzínových receptorov, diuretiká a kalciové blokátory, ktoré majú rôzne vedľajšie účinky. Základom je však nájdenie rizikového faktoru, ktorý hypertenziu vyvolal. Najjednoduchší spôsob liečby spočíva v zavedení zdravej životosprávy. Pravidelne sa hýbte, vyhýbajte sa nadmernému soleniu jedál, znížte príjem nezdravých tukov z potravín, prestaňte fajčiť či nadmerne piť alkohol a snažte sa udržiavať svoju telesnú hmotnosť v optimálnych hodnotách.
Samotné upravenie životosprávy však častokrát nedokáže hypertenziu dostatočne efektívne liečiť. Preto je veľmi dôležité podporovať organizmus aj inými spôsobmi.

Užívanie liečiv na vysoký krvný tlak
Pri dlhodobo vysokých hodnotách krvného tlaku lekári často predpisujú pacientom špeciálne lieky na hypertenziu. Ich účinok zvyčajne pretrváva len krátko, takže ich treba užívať dlhodobo a pravidelne.
Okrem toho, dlhodobé užívanie liekov na vysoký krvný tlak môže spôsobiť rôzne negatívne účinky a priniesť tak množstvo ďalších zdravotných komplikácií. Treba však myslieť na to, že lieky obsahujú chemické látky, ktoré vytvárajú nadmernú záťaž na pečeň a môžu vyvolávať vedľajšie účinky.
Preto, ak je to možné snažte sa vždy liečiť hypertenziu prírodnou cestou, bez liekov s vysokým obsahom chémie. Za pozornosť stojí predovšetkým jedinečná prírodná fulvová kyselina, ktorá je tak vynikajúcou voľbou bez akýchkoľvek vedľajších účinkov.
Kyselina fulvová a jej význam pri hypertenzii
Kyselina fulvová je silným antioxidantom, ktorý pochádza zo srdca prírody. Podľa vedeckých výskumov môže mať širokú škálu pozitívnych účinkov na ľudské telo. Štúdie ukázali, že vie prispievať k znižovaniu vysokého krvného tlaku a prevencii hypertenzie. A to tým, že dokáže regulovať hladinu cholesterolu v krvi.

Znižovanie vysokého cholesterolu v krvi
Vysoké hodnoty nezdravého LDL cholesterolu v krvi zvyšujú riziko srdcovo-cievnych ochorení. Tuk sa ukladá v cievach, poškodzuje ich povrch a odoberá im prirodzenú pružnosť. V dôsledku toho narastá krvný tlak a časom dochádza k upchatiu ciev, ktoré dokáže vyústiť do cievnych príhod a infarktu.
Kyselina fulvová vie znižovať hladinu LDL cholesterolu v krvi a zároveň zvyšovať hladinu zdravého HDL cholesterolu. Tým prispieva k lepšiemu zdraviu celého kardiovaskulárneho systému. Podľa výskumov môže mať kardio-protektívne účinky – dokáže chrániť srdce a cievy pred poškodením.
Zdroje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6151376/
https://www.scientific.net/AMM.138-139.1221