Vitamíny a minerály – Príznaky ich nedostatku

Vitamíny a minerály - Príznaky ich nedostatku

Vitamíny a minerály sú nevyhnutnou súčasťou našej pohody. Vyvážená strava obsahuje potraviny, ktoré sú bohaté na vitamíny a minerály, aby naše telo zostalo zdravé a funkčné so zvýšenou energetickou hladinou, zlepšením baktérií v čreve a zvýšením hladiny elektrolytov a antioxidantov. Vyvážená strava vás tiež ochráni pred rôznymi chorobami.

Možno sa čudujete; ako zistím, či konzumujem dobre vyváženú stravu so správnymi vitamínmi a minerálmi, aby som zostal zdravý a vyhýbal sa chorobám? Nižšie je uvedený zoznam príznakov, ktoré môžu byť znakom toho, že vám vaše telo dáva najavo, že musíte upraviť stravu tak, aby obsahovala viac základných vitamínov a minerálov. Potom vám poskytneme zoznam spôsobov, ako zabezpečiť, aby ste konzumovali primerané množstvo základných vitamínov a stopových minerálov, aby ste sa vyhli príznakom nedostatku.

Vitamíny a minerály – Aké sú príznaky ak ich nemáme dostatok

Lámavé vlasy, vypadávanie vlasov a lupiny

Ak ste žena, toto môže byť strašidelné. Ako ženy trávime hodiny úpravou vlasov a stovky dolárov za produkty na ochranu vlasov. Ak máte zdravotné problémy s vlasmi a pokožkou hlavy, môžete si rýchlo myslieť, že musíte vymeniť šampón a kondicionér, ale nemusí to byť príčina vypadávania vlasov, lámavosti a lupín. Ak máte nedostatok vitamínov a minerálov v dôsledku stravy chudobnej na živiny, môže to ovplyvniť zdravie vašich vlasov.
Lámavé, tenké a rozštiepené vlasy môžu byť spôsobené nedostatkom biotínu známeho aj ako vitamín B7. Existuje mnoho dôvodov, prečo môžete trpieť lupinami, ale štúdie ukazujú že nízke hladiny zinku, niacínu (vitamín B3), riboflavínu (vitamín B2) a pyridoxínu (vitamín B6) spôsobujú faktory. Strata vlasov je desivá pre mužov aj ženy a je často spojená so starobou, ale nedostatok železa, zinku, kyseliny linolovej (LA) a kyseliny alfa-linolénovej (ALA), niacínu (vitamín B3) a biotínu môže tiež spôsobiť skorú stratu vlasov.

Vredy a krvácanie ďasien

Advanced Health Superhuman Balíček je jedným z najlepších spôsobov, ako bojovať proti nedostatku vitamínov a minerálov. Viac sa o tom dozviete tu. Väčšina ľudí trpela otravnými vredmi (inak známymi ako vredy v ústach) a krvácaním z ďasien v určitom bode svojho života. Hoci lézie v ústach a krvácanie ďasien môžu byť spôsobené zlou zubnou hygienou a príliš tvrdým čistením zubov, je známe, že zdravie vašich úst súvisí s príjmom určitých vitamínov a minerálov. Lézie v ústach môžu byť spôsobené nedostatkom železa, tiamínu (vitamín B1), riboflavínu (vitamín B2) a pyridoxínu (vitamín B6). Nedostatok vitamínu C môže spôsobiť krvácanie ďasien a dokonca aj stratu zubov. Zdravie vašich úst je dôležité. Odporúčame dodržiavať prísnu rutinu dentálnej hygieny spolu s častými návštevami zubára, ale ak trpíte krvácaním ďasien a častými aftami, môže to byť spôsobené stravou, v ktorej chýbajú správne vitamíny a minerály.

Nočná slepota

Nočná slepota, tiež známa ako nyktalopia, je typ poškodenia zraku, ktorý spôsobuje, že ľudia majú zlé videnie v noci a v slabo osvetlenom prostredí. Väčšina ľudí by neuhádla, že nedostatočná výživa môže spôsobiť problémy so zrakom. Štúdie ukazujú , že nedostatok vitamínu A môže spôsobiť zlé nočné videnie a je hlavnou príčinou slepoty u detí, ktorej sa dá predísť. Hoci je nedostatok vitamínu A zriedkavý, dá sa mu predísť konzumáciou správnych potravín bohatých na živiny, ako sú mliečne výrobky, vajcia, ryby, tmavá listová zelenina a žlto-oranžová zelenina.

Stopové minerálne potraviny

Teraz, keď poznáte niektoré príznaky, ktoré súvisia s nedostatkom vitamínov a minerálov, chceme vám poskytnúť zoznam stopových minerálnych potravín, ktoré by ste mali pravidelne konzumovať.

1. Železo: Aby ste sa vyhli nedostatku železa, ktorý môže spôsobiť anémiu, mali by ste konzumovať stravu, ktorá zahŕňa hydinu, mäso, ryby/kôrovce, strukoviny, tmavú listovú zeleninu (špenát), orechy, semená a celé zrná (Quinoa) a jednu na vzrušenie, tmavá čokoláda!

2. Vitamín C:
Ľudia, ktorí konzumujú 2 kusy ovocia a 3–4 porcie zeleniny

Každý deň je oveľa menej pravdepodobné, že budete trpieť nedostatkom vitamínu C. To môže znieť dosť jednoducho na dennú konzumáciu, ale štúdia ukazuje, že 13 – 30 % populácie má nízku hladinu vitamínu C a 5 – 17 % populácie má nedostatok.

3. Vápnik: Vápnik potrebujeme pre pevné kosti a zuby. Príjem vápnika môžete zvýšiť konzumáciou mliečnych výrobkov, ako je mlieko, jogurt a syr. Medzi ďalšie potraviny bohaté na vápnik patria malé ryby s kosťami, fazuľa, hrášok, brokolica, kel a skvelá vegánska možnosť, tofu!

4. Horčík: Strava bohatá na horčík pomáha kontrolovať hladinu glukózy v krvi, krvný tlak a môže dokonca pomôcť znížiť migrény. Medzi potraviny, ktoré obsahujú horčík, patria strukoviny, orechy, semená, celozrnné výrobky a špenát.

5. Draslík: Draslík je stopový minerál, ktorý funguje ako elektrolyt a rovnováha draslíka je veľmi dôležitá pre funkciu ľudského tela. Potraviny bohaté na draslík zahŕňajú ovocie a zeleninu, ako sú banány, avokádo, tmavá listová zelenina, repa, zemiaky, slivky a orechy.

6. Tiamín, Riboflavín a Pyridoxín: Strava bohatá na tieto minerály bude zahŕňať celozrnné výrobky, hydinu, mäso, ryby, vajcia, mliečne výrobky, mäso z orgánov, strukoviny, zelenú zeleninu, škrobovú zeleninu, orechy a semená.

Vitamíny a minerály

Podľa výskumu sú elektrolyty nevyhnutnou súčasťou života a sú potrebné na „výrobu energie, nervový prenos, svalové kontrakcie, rovnováhu pH, rovnováhu tekutín a ďalšie“. Na udržanie zdravých hladín elektrolytov, najmä počas ťažkých aktivít, by ste mali konzumovať primerané množstvo vody a potravín, ktoré obsahujú dôležité stopové minerály, ako je sodík, draslík, horčík a vápnik.

Zostať hydratovaný a konzumovať elektrolyty vám pomôže regulovať krvný tlak, pomôže vašim svalom sťahovať sa (pamätajte, že vaše srdce je sval) a pomôže vám udržať správnu kyslosť krvi (pH). Najbežnejším spôsobom konzumácie elektrolytov je voda a športové nápoje ako Gatorade a Powerade. V závislosti od toho, čo pijete, môžete alebo nemusíte konzumovať tie správne stopové minerály pre skutočnú hydratáciu. Doplnky ako Advanced Health Fulvic Acid sú skvelým spôsobom, ako zabezpečiť, aby ste absorbovali dôležité stopové minerály, ako je sodík, draslík, horčík a vápnik, najmä ak vediete aktívny životný štýl.

Iónové stopové minerály

Ióny sú minerály a prvky, ktoré majú kladný alebo záporný náboj, čím sa dostávajú do iónového stavu. Iónové stopové minerály sú dôležité pre funkciu vášho srdca, mozgu a schopnosť tela absorbovať živiny. Mali by ste konzumovať čerstvé obilniny, ovocie a zeleninu pestované v pôde bohatej na živiny a užívať doplnky, ktoré sú bohaté na iónové stopové minerály , aby ste sa uistili, že dostávate iónové minerály a elektrolyty, ktoré vaše telo denne potrebuje na základné fungovanie.

Čo je 77 stopových minerálov?

V ideálnom svete by sme boli schopní konzumovať všetky vitamíny a minerály, ktoré potrebujeme zo surovej stravy, ale výskumníci dokázali, že pôda bola ochudobnená o minerály. Minerály pochádzajú z hornín, pôdy a vody a môžu byť absorbované nepriamo z prostredia alebo živočícha, takže keď je pôda málo alebo ochudobnená o minerály, nebudú v našej potrave.

Existuje 77 minerálov (všetky sú zahrnuté v kyseline fulvovej), ktoré preukázateľne pomáhajú pri optimálnej funkcii tela. Patria sem: hliník, bárium, berýlium, bizmut, bór, bromid, vápnik, uhličitan, cér, cézium, chlorid, chróm, kobalt, meď, zlato, hafnium, holmium, indium, jód, irídium, železo, lutécium, horčík, mangán , ortuť, molybdén, neodým, nikel, niób, osmium, paládium, fosfor, platina, draslík, prazeodým, rénium, ródium, rubídium, ruténium, samárium, skandium, selén, kremík, striebro, sodík, stroncium, síran tantal/sodík , Telúr, Terbium, Tálium, Tórium, Thulium, Cín, Titán, Volfrám, Vanád, Ytterbium, Yttrium, Zinok, Zirkónium a ďalšie!

Preto je tiež dôležité zaradiť do svojho denného režimu doplnky ku konzumácii dobre vyváženej stravy, pretože naša strava často neobsahuje všetky stopové minerály, ktoré potrebujeme a v ich správnom pomere. To vám pomôže vyhnúť sa niektorým desivým príznakom, ktoré sú spojené s nedostatkom vitamínov a minerálov.