Vitamín D3 a K2 – Prečo ich musíte brať spolu

Vitamín D3 a K2 - Prečo ich musíte brať spolu

Viac ako 77 percent ľudí má nedostatok jednej kľúčovej živiny: vitamín D3. To však nie je všetko. Mnohí z nás majú nerovnováhu vo vitamíne A a vitamíne K2 . Tieto rozdiely samotné alebo v kombinácii môžu viesť k vážnym zdravotným problémom, ak sa nenapravia. A tu je tá najšialenejšia časť: dosiahnuť správnu rovnováhu týchto troch kritických prvkov v skutočnosti nie je také ťažké – len nemáme informácie o tom, ako to urobiť.

Ak si teda chcete zabezpečiť zdravé kosti a zuby a prosperujúce telo na dlhé roky, poďme sa vrhnúť na to, prečo je každý z týchto vitamínov taký dôležitý a ako môžeme medzi nimi preklenúť tú najlepšiu rovnováhu.

Ako vyvážiť vitamín D3, K2 a vitamín A

Nestačí jednoducho zobrať z regálu multivitamín obsahujúci tieto vitamíny a nazvať ho dňom. Vaše telo potrebuje správnu rovnováhu vitamínov A, D a K, aby sa zabránilo ďalším problémom. Tu je miesto, kde by ste mali pristáť na každom z nich a ako sa tam dostať.

Vitamín A: Príliš veľa dobrej veci

Tu je návod, ako optimalizovať suplementáciu vitamínu A: prestaňte užívať akýkoľvek .

Tu je dôvod:

 • Preskúmanie siedmich vysokokvalitných klinických štúdií zahŕňajúcich 131 727 ľudí zistilo, že miera úmrtnosti sa zvýšila o 29 percent u ľudí, ktorí užívali príliš veľa vitamínu A.
 • Polovica zdrojov tohto príliš veľkého množstva vitamínu A pochádzala z multivitamínov, ktoré ho obsahovali.
 • Vitamín A je základným vitamínom a nejaký potrebujete, ale jeho príliš veľa môže v skutočnosti poškodiť vaše zdravie .

Takže, pokiaľ vám zdravotnícky pracovník nepovedal, že máte nedostatok vitamínu A, nemusíte si ho dopĺňať. To zahŕňa multivitamíny, ktoré obsahujú vitamín A. (Pretože ako vieme, nie všetky multivitamíny sú si rovné).

Preskúmajte aj všetky ostatné doplnky, ktoré v súčasnosti užívate, aby ste sa uistili, že neobsahujú pridaný vitamín A. Zamerajte sa na jedlo pre zdroje vitamínu A, ktoré ľahko získate z dobre vyváženej stravy.

Vitamín D3: Pravdepodobne budete potrebovať viac

Ako sme uviedli vyššie, viac ako ¾ populácie nedostáva dostatok vitamínu D3! Často je to napriek tomu, že každý deň beriete multivitamíny, pijete mlieko a chodíte na slnko – a napriek tomu to stále nestačí.

Toto je problém, pretože nedostatok vitamínu D3 je spojený s vyšším rizikom:

 • Rakovina
 • Umieranie na mŕtvicu
 • Diabetes
 • Demencia
 • Roztrúsená skleróza

National Cancer Institute tiež zistil, že čím ďalej na severe žijete, tým je pravdepodobnejšie, že budete mať nedostatok vitamínu D, pretože ho nedostávate toľko zo slnka.

Celkovo sa zdá, že ľudia s vyššími hladinami vitamínu D3 majú nižšiu mieru úmrtnosti ako ľudia s nižšími hladinami vitamínu D.

A aký je najlepší spôsob, ako zistiť svoju hladinu vitamínu D3? Nechajte si otestovať hladinu krvi, aby ste videli, kde stojíte.

Mali by ste byť medzi 35 ng/ml a 50 ng/ml . Zatiaľ čo nedostatok vitamínu D je extrémne bežný, toxicita je (aj keď je to možné) veľmi zriedkavá a ťažko dosiahnuteľná, najmä v Amerike a ak nemáte prácu, kde ste celý deň vonku na slnku.

Pre väčšinu ľudí, ktorí tiež jedia zdravé zdroje na vitamín D3 a zistili sme, že najmenej 5000 IU je maximálne dostatočné.

A nezabudnite jesť viac prírodných zdrojov na vitamín D3, ako sú vaječné žĺtky, organické maslo, pečeň a doplnky. Pomôcť nám môže aj trochu viac slnečného žiarenia.

A tu prichádza na rad vitamín K.

Vitamín K2: Rozhodujúci spoločník vitamínu D

Čo je vitamín K2? Rovnako ako vitamín D3 a vitamín A je to dôležitý vitamín rozpustný v tukoch. A prínos vitamínu K je rozhodujúci. Je to potrebné pre:

 • Správna zrážanlivosť krvi
 • Kosti, aby sa správne kalcifikovali
 • Prevencia zlomenín kostí a straty pevnosti kostí
 • Chráni pred aterosklerózou, srdcovými chorobami a dokonca pred rizikom rakoviny
 • Správna neurologická a kognitívna funkcia

Vitamín D a K2 a jeho výhody

Súčasný výskum ukazuje dôležitý veľmi silný a nevyhnutný synergický vzťah medzi vitamínom K2 a vitamínom D3. Užívanie vitamínu D3 s vitamínom K2 pomáha zabezpečiť, aby vápnik transportovaný vitamínom D bol absorbovaný vašimi kosťami tam, kde je to potrebné, namiesto toho, aby sa hromadil v usadeninách vo vašich tepnách.

Užívanie vitamínu D3 s vitamínom K2 pomáha zabezpečiť, aby vápnik transportovaný vitamínom D3 bol absorbovaný vašimi kosťami tam, kde je to potrebné, namiesto toho, aby sa hromadil v usadeninách vo vašich tepnách.

Mnoho ľahko dostupných produktov vitamínu D3 na trhu neobsahuje vitamín K1 a K2. Tieto tri vitamíny sú vo vzájomnom súlade lepšie ako akékoľvek iné dva vitamíny. Spoločne pomáhajú optimalizovať správne dodávanie jedného z najdôležitejších minerálov pre telo: vápnika!

Rovnako ako v prípade vitamínu D3, väčšina ľudí nedostáva dostatok vitamínu K2 – a naše telo ho v skutočnosti nedokáže veľmi dobre skladovať. Preto je kľúčová správna suplementácia.

Čo potrebujete vedieť je, že vitamín D3 sa najlepšie vstrebáva, keď sa užíva s vitamínom K2. V skutočnosti sa vitamín D3 a K2 dokonale hodia! Vitamín K2 zaisťuje, že vitamín D3 skutočne skončí vo vašich kostiach a neusádza sa vo vašich tepnách, čím by vznikali mnohé závažné choroby.

A našťastie nie je známa žiadna toxicita, ktorá pochádza z dopĺňania vitamínu K1 alebo K2.

Najlepším spôsobom, ako získať vitamín K2 vo vašej strave, je jesť potraviny obsahujúce vitamín K a dopĺňať ho.

Dobré potraviny s vitamínom K2 zahŕňajú:

 • zelená listová zelenina
 • fermentovaná zelenina
 • organické maslá a krémy
 • žĺtky
 • zrejúce syry
 • pečeň

Jednoduché riešenie: Vitamín D3, K1 & K2 sprej

Advanced Health D-K Sprej uľahčuje deťom a dospelým získať optimálne množstvo vitamínu D aj K2 bez obáv o vitamín A (alebo iné zbytočné vitamíny navyše), ako to robíte s mnohými multivitamínmi.

A na rozdiel od mnohých multivitamínov a iných doplnkov je náš sprej bezpečný aj pre deti od štyroch rokov.

Navyše sa užíva ľahšie ako doplnkové tabletky – stačí nastriekať a ísť – a poskytuje dve z najdôležitejších živín pre dobré zdravie: vitamín D3 a K2 . Rýchlo sa vstrebáva a nano čisté zloženie je navrhnuté pre maximálnu bezpečnú účinnosť.

Advanced DK Spray zaisťuje, že vy a vaša rodina získate vitamín D3 a K2 potrebné pre zdravé kosti, zuby, telo, mozog a prevenciu chorôb, ktoré sú spojené so zdravou stravou a životným štýlom. Vyskúšajte si to sami dnes kliknutím sem.

Zdroje:

 1. https://jamanetwork.com/journals/jamainternalmedicine/fullarticle/414878
 2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16801507
 3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22489224
 4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8642453
 5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19179058
 6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19027415