Vitamín D a K2 u detí a jeho význam

Vitamín D v detskej strave a jeho význam

Vaše deti sú najdôležitejšími ľuďmi vo vašom živote a zabezpečiť, aby boli šťastné a zdravé, je cieľom každého rodiča. Existuje mnoho spôsobov, ako sa postarať o svoje deti a zabezpečiť, aby mali to, čo potrebujú, aby raz vyrástli a mali vlastné deti. Jedným zo spôsobov, ako to urobiť, je zabezpečiť im zdravú stravu, ktorá obsahuje základné vitamíny pre ich rast. Podľa CDC vitamín D pomáha vášmu dieťaťu budovať silné kosti a navrhujú, aby ste svojmu dieťaťu začali podávať vitamín D krátko po narodení.

Čo je vitamín D?

Vitamín D je skupina sekosteroidov rozpustných v tukoch, ktoré sú zodpovedné za zvýšenie črevnej absorpcie vápnika, horčíka a fosfátu a za mnohé ďalšie biologické účinky. Často sa nazýva aj „slnečný vitamín“. Najdôležitejšie vitamíny D, ktoré by ste mali zahrnúť do každodennej stravy vašich detí, sú vitamín D₃ a vitamín D₂. Vitamín D je rozhodujúci pre stavbu kostí najmä u malých detí, ktoré neustále rastú. Ľudia absorbujú vitamín D prirodzene zo slnka a konzumácie potravín obohatených vitamínom D. Je dôležité zabezpečiť, aby ste vy aj vaše deti mali dostatok vitamínu D vo vašej strave.

Prečo musíme brať vitamín D vždy s vitamínom K1 a K2

Súčasný výskum ukazuje dôležitý veľmi silný a nevyhnutný synergický vzťah medzi vitamínom K2 a vitamínom D3. Užívanie vitamínu D3 s vitamínom K2 pomáha zabezpečiť, aby vápnik transportovaný vitamínom D bol absorbovaný vašimi kosťami tam, kde je to potrebné, namiesto toho, aby sa hromadil v usadeninách vo vašich tepnách. Užívanie vitamínu D3 s vitamínom K2 pomáha zabezpečiť, aby vápnik transportovaný vitamínom D bol absorbovaný vašimi kosťami tam, kde je to potrebné, namiesto toho, aby sa hromadil v usadeninách vo vašich tepnách . Mnoho ľahko dostupných produktov vitamínu D na trhu neobsahuje vitamín K1 a K2. Tieto tri vitamíny sú vo vzájomnom súlade lepšie ako akékoľvek iné dva vitamíny. Spoločne pomáhajú optimalizovať správne dodávanie jedného z najdôležitejších minerálov pre telo: vápnika!

Denná potreba vitamínu D pre deti

Deti by mali dostať vitamín D krátko po narodení, aby im pomohol vybudovať silné a zdravé kosti. Odporúčaná denná dávka vitamínu D, aby sa tak stalo, je určená vekom vášho dieťaťa. Novorodenci-12 mesiacov: Deti mladšie ako jeden rok potrebujú 400 IU vitamínu D denne. 1-2 roky: Dojčatá vo veku 12 až 24 mesiacov potrebujú 600 IU vitamínu D denne. 2-3 roky: Batoľatá medzi 2-3 rokmi by mali dostať 2500 IU vitamínu D denne. 4-8 rokov: Deti vo veku 4-8 rokov by mali prijať 3 000 IU vitamínu D denne. 9 rokov: Deti vo veku 9 rokov a staršie by mali dostávať 4 000 IU vitamínu D denne.

Koľko vitamínu D je bezpečné pre deti?

Teraz, keď poznáte dennú dávku vitamínu D, ktorú by mali vaše malé deti dostávať, možno sa pýtate, koľko tohto vitamínu je príliš veľa. Endokrinná spoločnosť uvádza bezpečnú hornú hranicu 2 000 IU pre dojčatá vo veku 12 mesiacov a mladšie a 4 000 IU pre dojčatá staršie ako 1 rok. Predávkovanie vitamínom D a nepriaznivé účinky užívania tohto vitamínu sú zriedkavé, ale mali by ste byť opatrní ako pri všetkých základných vitamínoch. Hoci príliš veľa vitamínu D nie je bežné, je bežné, že máte nedostatok vitamínu D, čo môže byť pre zdravie vašich detí vážne.

Nedostatok vitamínu D

Mnohí rodičia sa domnievajú, že dovoliť svojim deťom hrať sa vonku niekoľko hodín a dať im mlieko na raňajky stačí na splnenie dennej odporúčanej potreby tohto základného vitamínu. Podľa klinickej správy The American Academy of Pediatrics (AAP) (3) však väčšina detí nedostáva dostatok vitamínu D, aj keď denne pijú mlieko a hrajú sa vonku. Majte na pamäti, že pobyt na slnku nie je veľmi účinným zdrojom vitamínu D počas používania SPF alebo počas chladnejších mesiacov, pretože deti trávia menej času vonku. Ak dojčíte, mali by ste si byť vedomí toho, že materské mlieko za normálnych okolností neposkytuje dieťaťu všetok vitamín D, ktorý potrebuje, preto by dojčené deti mali dostávať doplnkový vitamín D. Deti, ktoré nie sú dojčené a dostávajú dojčenskú výživu, budú spĺňať dennú dávku, ak sú kŕmené 32 uncami výživy denne. Ak vaše dieťa pije menej ako 32 uncí, môže potrebovať aj doplnok vitamínu D.

Je dôležité uistiť sa, že u vašich dojčiat a batoliat sa nevyvinie nedostatok, pretože môžu mať vážne vedľajšie účinky.

Vitamín D a jeho príznaky nedostatku

Bolesť v kostiach
Citlivosť
Deformácie zubov
Spomalený rast
Zvýšené riziko zlomenín kostí
Kŕče
Vypadávanie vlasov
Strata kostí
Nízky vzrast
Deformácie kostry
Kognitívne poruchy
Choroby kostí a vážny stav nazývaný krivica

Rachitída

AAP uvádza, že rachitída je u detí na vzostupe. Krivica je bežne hlásená v Spojených štátoch u detí vo veku 2 rokov a mladších. Krivica je stav, ktorý spôsobuje mäknutie kostí a mal by sa brať vážne. Choroba zvaná krivica vzniká vtedy, keď detské kosti neabsorbujú dostatok vápnika a fosforu na podporu tvrdých a zdravých kostí. Tento stav môže byť spôsobený genetikou alebo metabolickými príčinami, ale najčastejšou príčinou rachitídy je nedostatok vitamínu D.

Medzi príznaky rachitídy u detí patria:

Zakrivenie chrbtice
Hrudník holuba
Malformácie lebky
Deformácie panvy
Citlivosť svalov
Svalová slabosť

Potraviny obohatené na vitamín D

Existujú prirodzené spôsoby, ako zabezpečiť, aby vaše deti dostávali správne množstvo vitamínu D. Môžete to urobiť tak, že ich budete kŕmiť potravinami obohatenými vitamínom D, ako je kravské mlieko (pre deti vo veku 12 mesiacov a staršie), jogurt, vajcia, cereálie a nejaké šťavy. Niektoré ryby tiež obsahujú vitamín D, ako je losos, tuniak a sardinky (je nepravdepodobné, že by si ich vaše deti užili). Ak vaše deti nedostávajú svoju dennú potrebu vitamínu D prostredníctvom potravín, mali by dostať doplnok obsahujúci správnu dávku tohto základného vitamínu.

Nikto nechce vidieť svoje dieťa v bolestiach a nedostatok vitamínu D môže spôsobiť mnohé symptómy, ktoré sú bolestivé a môžu trvalo poškodiť zdravie vášho dieťaťa. Ak máte nejaké otázky, môžete sa o vitamíne D porozprávať so svojím lekárom alebo zdravotnou sestrou pri ďalšej kontrole vášho dieťaťa. Môžete ich tiež nechať otestovať na nedostatok, ak máte dôvod sa domnievať, že vaše dieťa môže mať nedostatok vitamínu D. Je dôležité kŕmiť svoje deti potravinami obohatenými o vitamín D, nosiť ich často na slnku a dodávať im doplnkové dávky vitamínu D, aby ich kosti zostali zdravé a vaše dieťa bolo šťastné!

Kvalita produktu s Vitamínom D v spreji je vytvorená pre vás i pre vaše dieťa. Je maximálna spoločne s jeho účinnosťou a preto má pre Vás i pre Vaše dieťa množstvo skvelých zdravotných výhod.

Jedna vec, ktorá stanovuje Advanced Health D3, K1 a K2 Sprej (a všetky CCL doplnkové spreje), je, že dávka môže byť prispôsobená pre deti a dospievajúcich:

Pre deti (4-12 rokov)

  • Užívajte jeden až dva vstreky denne

Pre dospievajúcich (vo veku 13 – 17 rokov)

  • Vezmite dva až štyri vstreky 1 až 2 krát denne

Tu sa dozviete viac o vitamíne DK Spreji a o tom, ako môže pomôcť ľuďom všetkých vekových kategórií.

Zdroje

https://www.cdc.gov/nutrition/infantandtoddlernutrition/vitamins-minerals/vitamin-d.html
https://pubs.rsc.org/en/content/articlelanding/2020/fo/c9fo03063h
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5613455/
https://pediatrics.aappublications.org/content/134/4/e1229
https://www.endocrine.org/