Vitamín B12 Chudnutie, nálada a metabolizmus | B12 Nedostatok a priberanie

Vitamín D v detskej strave a jeho význam

Každodenná konzumácia vitamínov zohráva dôležitú úlohu pri udržiavaní vášho zdravia a napomáha metabolickým procesom vo vašom tele. Najmä vitamín B12 (tiež známy ako kobalamín), dôležitý vo vode rozpustný vitamín, pomáha vytvárať vašu DNA a červené krvinky. Pomáha tiež udržiavať správne fungovanie vášho nervového systému. Vitamín B12 hrá kľúčovú úlohu aj pri chudnutí! Vaše telo si vitamín B12 prirodzene nevytvára, preto ho musíte prijímať z potravín alebo doplnkov živočíšneho pôvodu . Pretože ľudia si tento vitamín dlho neuchovávajú, je dôležité, aby sme mali denný príjem potravy bohatej na vitamín B12, ako je mäso, vajcia, ryby a mliečne výrobky.

Nedostatok vitamínu B12

Existujú určité faktory, ktoré môžu spôsobiť, že niekto bude mať väčšiu pravdepodobnosť nedostatku vitamínu B12, aj keď je jeho denný príjem vysoký. Vek sťažuje vstrebávanie B12, takže ak nemáte istotu, že konzumujete dostatok živočíšnych produktov a doplnkov, ktoré obsahujú vitamín B12, môžete trpieť jeho nedostatkom. Ak máte anémiu, autoimunitné poruchy, atrofickú gastritídu alebo akékoľvek stavy, ktoré postihujú vaše tenké črevo, ťažšie absorbovať B12, čím sa vystavujete riziku nedostatku vitamínu B12. Vegáni a vegetariáni sú vystavení vysokému riziku nedostatku vitamínu B12, pretože potraviny, ktoré obsahujú B12, sú živočíšne produkty ako mlieko, vajcia, ryby, mäso a hydina. Pre vegánov a vegetariánov (ktorí nejedia dostatok vajec alebo mliečnych výrobkov) je mimoriadne dôležité používať doplnky vitamínu B12. Doplnky B12 sa často dodávajú vo forme pilulky alebo spreja a pomáhajú spotrebiteľom dosiahnuť minimálny denný príjem B12!

Nedostatok vitamínu B12 a zvýšenie telesnej hmotnosti

Môžete navštíviť svojho lekára primárnej starostlivosti a požiadať o vyšetrenie krvi, aby ste zistili, aké sú vaše aktuálne hladiny vitamínu B12 a získali diagnózu nedostatku vitamínu B12. Existuje mnoho príznakov a symptómov, ktoré sú spojené s nedostatkom vitamínu B12. Ak máte niektorý z týchto príznakov, môžete skúsiť zvýšiť príjem B12 pomocou doplnku, aby ste zistili, či problém pretrváva.

1. Únava, slabosť alebo točenie hlavy: Každý sa raz za čas unaví, no veľa ľudí trpí chronickou únavou a spája si ju s nedostatkom spánku. Existuje mnoho dôvodov, prečo môžete pociťovať slabosť alebo závraty, ale nedostatok vitamínu B12 je bežným faktorom.

2. Anémia: Podľa Harvard Health môže byť anémia spôsobená nedostatkom príjmu vitamínu B12 alebo neschopnosťou absorbovať B12 z potravy. Príznaky anémie môžu zahŕňať únavu, dýchavičnosť, migrény a zrýchlenú srdcovú a dýchaciu frekvenciu.

3. Bledá alebo žltkastá pokožka: Bledou pokožkou nechceme povedať, že ste toto leto strávili na slnku niekoľko málo dní. Ak je vaša pokožka oveľa bledšia ako normálne, má žltkastý odtieň alebo ak máte žltkastý nádych v očiach, môžete mať žltačku. Podľa Pub Med to môže súvisieť s nedostatkom vitamínu B12, pretože nedostatok spôsobuje problémy s tvorbou červených krviniek v tele.

4. Stres, úzkosť a depresia: Problémy duševného zdravia sú veľkým problémom a môžu byť zničujúce pre osoby trpiace stresom, úzkosťou a depresiou a ich rodiny. Štúdie ukazujú koreláciu medzi hladinami B12 a schopnosťou pacienta zastaviť symptómy duševného zdravia. Najmä pacienti s vysokou hladinou vitamínu B12 dokázali prekonať stres a úzkosť rýchlejšie ako pacienti s nízkou hladinou alebo nedostatkom.

5. Priberanie alebo ťažkosti s chudnutím: Priberanie je frustrujúce pre mužov a ženy všetkých vekových kategórií. Konzumácia účinných hladín vitamínu B12 môže zvýšiť váš metabolizmus, čo vám pomôže zbaviť sa nadbytočných kilogramov. Nedostatok vitamínu B12 spôsobuje, že telo je stresované, takže je ťažšie byť aktívny a dokonca vykonávať každodenné úlohy. To môže znížiť vašu schopnosť schudnúť.

Chudnutie s vitamínom B12

Pomáha vám b12 schudnúť? Ako sme uviedli vyššie, nedostatok vitamínu B12 môže spôsobiť priberanie na váhe alebo sťažiť chudnutie. Hrá tiež dôležitú úlohu v energetickom metabolizme v tele. Možno sa pýtate, či mi vitamín B12 pomôže schudnúť? Odpoveď je áno, a to z niekoľkých dôvodov, ktoré vysvetlíme nižšie.

B12 zvyšuje metabolizmus

Vitamín B12 je prospešný pre mnohé metabolické procesy vo vašom tele vrátane metabolizmu bielkovín a tukov. B12 pomáha vášmu telu rozkladať tuky a bielkoviny, ktoré denne konzumujete, čo vedie k dôkladnejšiemu využitiu jedla, ktoré jete. Ak máte nízke hladiny B12, bude pre vaše telo ťažšie prejsť týmto procesom, čo môže viesť k zvýšeniu telesnej hmotnosti. Ako už bolo povedané, vysoký metabolizmus je dôležitý pri chudnutí a vitamín B12 je základným faktorom metabolizmu.

B12 Zvyšuje energiu

Možno sa čudujete, ako je zvýšenie energie spojené s chudnutím, ale je to tak! Ak nemáte dostatočnú hladinu energie, môže byť ťažké vstať z postele, nehovoriac o udržiavaní správnej kondície, ktorá je potrebná na chudnutie. Mnoho ľudí uvádza, že kvôli únave nestihnú dochádzať každý týždeň do posilňovne. Únava je spojená s nedostatkom vitamínu B12 a je dokázané, že B12 zvyšuje hladinu energie. Ak potrebujete viac energie na vykonávanie kardio a fitness rutiny, skúste zvýšiť príjem vitamínu B12!

B12 Znižuje stres a úzkosť

Podľa Obesity Society sú stres a úzkosť spojené s vyššou úrovňou obezity. Nedostatok vitamínu B12 spôsobuje stres na vaše telo, čo znižuje vašu schopnosť schudnúť. Zvýšenie príjmu B12 môže znížiť úzkosť a stres, čo vám uľahčí cvičenie a chudnutie.

Koľko B12 mám užívať?

Podľa WebMD by ste mali denne konzumovať minimálne množstvo vitamínu B12. Množstvo sa líši podľa veku a hmotnosti. Prečítajte si tabuľku nižšie a zistite, aký by mal byť váš minimálny príjem B12 za deň podľa vášho veku.

  • Dojčatá do 6 mesiacov: 0,4 mcg
  • Dojčatá vo veku 7-12 mesiacov: 0,5 mcg
  • Deti vo veku 1-3 roky: 0,9 mcg
  • Deti vo veku 4-8 rokov: 1,2 mcg
  • Deti vo veku 9-13 rokov: 1,8 mcg
  • Dospievajúci vo veku 14-18 rokov: 2,4 mcg (2,6 mcg denne, ak sú tehotné a 2,8 mcg denne, ak dojčia)
  • Dospelí: 2,4 mcg (2,6 mcg denne, ak sú tehotné a 2,8 mcg denne, ak dojčia)
Ak sa pýtate: „Koľko B12 by som mal užívať na chudnutie? vyššie uvedená tabuľka vám poskytuje minimálne množstvo, ktoré môžete dostať prostredníctvom stravy a doplnkov. Ak chcete dosahovať vyššie množstvá vitamínu B12 so špeciálnymi výživovými doplnkami, vyskúšajte Advanced Health B12 Komplex.

Buďte si vedomí akýchkoľvek zdravotných problémov, ktorými trpíte a ktoré môžu vášmu telu sťažiť vstrebávanie vitamínu B12. Majte tiež na pamäti, že pri všetkých doplnkoch sa len určité percento absorbuje telom do krvného obehu (vyrábame sublingválne spreje, pretože absorpcia je oveľa vyššia a umožňujú vám prispôsobiť dávkovanie vašim potrebám, cieľom, a typ postavy!).
Aby ste zvýšili svoju energetickú hladinu a zažili chudnutie, odporúčame vám užívať doplnok vitamínu B12  spolu s diétou bohatou na B12, ako je mäso, vajcia, ryby a mliečne výrobky. Ak ste vegán alebo vegetarián, je mimoriadne dôležité pridať doplnok B12 do vášho denného režimu.