Trpíte ochorením celiakia? Pozrite sa, prečo by ste mali dopĺňať vitamín B a D

Celiakia sa radí medzi autoimunitné ochorenia. Ide o odborný názov pre intoleranciu voči lepku. Pokiaľ trpíte celiakiou a skonzumujete lepok, v črevách sa spustí zápalová reakcia, v dôsledku ktorej dochádza k poškodeniu klkov a mikroklkov. Tie zväčšujú povrch čreva a zabezpečujú správne vstrebávanie živín. V dôsledku toho mnohí celiatici trpia na nedostatok dôležitých látok v tele a sú náchylnejší na rôzne ochorenia. Ako dokáže v tomto smere pomôcť pravidelné užívanie vitamínu B a D?

Nedostatočná absorpcia látok je nebezpečná

Holandský výskum, ktorý prebiehal v spolupráci s Ústavom výživy a dietetiky na gastroenterologickej klinike v Stredisku celiakie v Amsterdame, ukázal, že veľké percento celiatikov trpí na nedostatok kľúčových minerálov a vitamínov v organizme. Vedci hodnotili koncentráciu vitamínov A, B6, B12, D, zinku či hemoglobínu u 80 novo-diagnostikovaných pacientov s celiakiou a namerané hodnoty porovnávali s koncentráciami týchto látok u zdravých ľudí bez celiakie.

Aký bol výsledok? Štúdia ukázala napríklad to, že 14,5 % celiatikov trpelo na nedostatok vitamínu B6 a 19 % na nedostatok vitamínu B12. Nebolo pritom potvrdené, že znížená koncentrácia vitamínov a minerálov by bola v priamoúmerná poškodeniu čriev. Celiakia je autoimunitné ochorenie spôsobené reakciou organizmu na lepok, ktoré môže viesť k zápalu a poškodeniu sliznice tenkého čreva.

Ťažkosti spojené s nedostatkom vitamínov a minerálov

Znížená koncentrácia vitamínov a minerálov môže z dlhodobého hľadiska spôsobiť viacero zdravotných problémov a ochorení. Práve preto je dôležité, aby celiatici dbali na pravidelné dopĺňanie kľúčových látok. Ich prirodzené prijímanie z bežnej stravy totiž obvykle nepostačuje. Celiakia si vyžaduje prísnu diétu bez lepku, preto je pre celiatikov dôležité sledovať zloženie potravín a prijímať stravu bohatú na živiny.

Trpíte ochorením celiakia? Pozrite sa, prečo by ste mali dopĺňať vitamín B a D

Prečo by mali celiatici dopĺňať vitamín B a D?

Vitamíny B a D plnia viacero dôležitých úloh v ľudskom tele. Celiakia môže zhoršiť vstrebávanie vitamínu B a D, čo môže viesť k nedostatku týchto vitamínov a spôsobiť rôzne zdravotné komplikácie.

B-komplex

Pokiaľ má telo nedostatok vitamínov B, enzýmy zodpovedné za uvoľňovanie energie zo živín nefungujú správne. Teda, telo nedokáže z prijatej stravy extrahovať dôležité zložky. .Celiatici by mali dbať hlavne na príjem nasledovných vitamínov B.

  • Vitamín B1, ktorý sa označuje aj ako tiamín. Je dôležitý pri premene sacharidov na glukózu.
  • Vitamín B3, ktorý možno poznáte aj pod označením niacín. Pozitívne vplýva na trávenie a dôležitú úlohu zohráva aj v rámci nervovej sústavy – pomáha eliminovať psychickú nerovnováhu a prispieva k celkovo lepšej nálade.
  • Vitamín B4, inak nazývaný aj ako kyselina listová. Tiež upokojuje nervovú sústavu, podporuje činnosť čriev, žalúdka a pečene. Zároveň priaznivo vplýva na pevnosť kostí.
  • Vitamín B5, inak označovaný ako kyselina pantoténová, pomáha pri poruchách čriev či pečene a má protizápalové účinky.

Naša rada: Odporúčame užívať doplnky výživy, ktoré obsahujú kompletný B-komplex – všetky druhy vitamínu B.

Vitamín D

Vitamín D zohráva mimoriadne dôležitú úlohu v rámci spevňovania kostí, keďže zlepšuje vstrebateľnosť vápnika. Ak je ho v tele nedostatok, do krvi sa nevyplavuje potrebné množstvo vápnika a fosforu, v dôsledku čoho kosti strácajú pevnosť a môže dôjsť k osteoporóze. V neposlednom rade, vitamín D podporuje imunitný systém.

Zapamätajte si: Podľa vedcov by dospelý človek mal mať hladinu vitamínu D v krvi na úrovni 50 – 60 ng/ml. Hodnoty menej ako 20 ng/ml môžu z dlhodobého hľadiska významne zvýšiť riziko rôznych ochorení a zdravotných problémov.

Štúdia ukázala, že nedostatok vitamínu D v organizme môže zapríčiniť vyššiu náchylnosť na rôzne chronické a autoimunitné ochorenia. Dokonca, dokáže zvýšiť riziko rakoviny hrubého čreva, pŕs či prostaty. Okrem toho, chýbajúci vitamín D vie zapríčiniť vyššie riziko ochorení pokožky, konkrétne, psoriázy.

Teda, ak ste celiatik, vitamín D by ste mali pravidelne prijímať vo forme kvalitných výživových doplnkov. Jedine tak budete mať istotu, že jeho hladina vo vašom organizme je dostatočná.

Klinické štúdie o význame vitamínu B a D pre celiatikov:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7231074/

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1807593222026795?via%3Dihub

https://journals.lww.com/jcge/Abstract/2013/07000/Vitamin_D_Status_and_Concomitant_Autoimmunity_in.12.aspx