Sublingválne vitamíny – Vaša najlepšia voľba

Sublingválne vitamíny

Vitamíny majú udržiavať naše telo zdravé, avšak väčšinou to tak nie je. Keď ich však berieme perorálne, napríklad vo forme tabliet, práškov, gélov alebo lipozomálnych doplnkov, tráviaci systém musí veľmi tvrdo pracovať, aby ich strávil. Žalúdok často rozkladá tieto vitamíny skôr, ako sa môžu dostať do pečene na filtráciu a potom vstúpiť do krvného obehu a až potom začať účinkovať.

Existujú však niektoré najnovšie formulácie vitamínov, ktoré sa trávia inak a možno aj efektívnejšie ako tradičné tablety alebo kapsuly. Sublingválne intraorálne vitamíny, ktoré sú určené na užívanie rozpustením pod jazykom, sú čoraz viac populárnejšie. Niet divu, keďže skutočne fungujú, pretože živina sa vstrebáva pod jazykom a dostáva sa priamo do krvného obehu bez toho, aby musela prejsť cez gastrointestinálny trakt.

Výrobcovia vitamínov vás dlhodobo klamú a zavádzajú

Určite to veľmi dobre poznáte, vidíte lákavú reklamu, alebo ste len tak našli výživový doplnok vo forme tabliet, práškov alebo gélov za skutočne nízku cenu. Zamyslíme sa však, prečo je tento doplnok taký lacný? Nehovoriac o úžasných akciách, kde pridajú jedno celé balenie úplne zadarmo. Tieto vitamíny sú totiž len marketingovým ťahom k prilákaniu zákazníkov a výrobcovia používajú minimum účinných aktívnych látok.

Títo výrobcovia používajú podpriemerne kvalitné suroviny a látky použité v ich doplnkoch a vôbec ich nezaujíma, že toto minimálne množstvo sa aj tak úplne degraduje (zničí) vo vašom žalúdku. V podstate môžeme hovoriť o tom, že takto kupujete mačku vo vreci, čiže vaše peniaze končia v koši a vy v slepej dôvere čakáte na výsledky, ktoré sa v konečnom dôsledku nedostavia.

Na Slovensku sa však nedávno objavila nová slovenská spoločnosť Advanced Health, ktorá v ich sublingválnych intraorálnych sprejoch využíva najmodernejšie technológie a použité účinné aktívne látky vysokej čistoty/kvality a síce ich produkty nie sú najlacnejšie, no cena týchto výrobkov je primeraná ich skutočne vysokej kvalite ponúkaných výživových doplnkov, ktoré skutočne fungujú. Určite stojí za zváženie, že keďže ide práve o naše zdravie, mali by sme sa zamyslieť, či hľadať najlacnejšie doplnky, ktoré nefungujú a nepomôžu, alebo zaplatíme za kvalitné doplnky, ktoré povedú k zlepšeniu nášho zdravia.

Ako vlastne zistiť, či skutočne fungujú? Je to úplne jednoduché, dajte si urobiť testy z krvi, ktoré vám vyhodnotia aktuálne hladiny vitamínov a minerálov vo vašom tele. Pred užitím tohto výživového doplnku si môžete urobiť test a následne po jeho užití (zvyčajne 3 až 6 mesiacov), výsledok bude hneď jasný.

Prečo sú sublingválne intraorálne vitamíny omnoho viac účinnejšie?

Sublingválne vitamíny majú mnoho ďalších výhod. Keďže sa vstrebávajú pod jazykom, rýchlo sa uvoľňujú do tela a ich živiny sa nerozkladajú žalúdočnou kyselinou. Výsledkom je, že sublingválne vitamíny sa môžu užívať v menších dávkach a ich užívanie je jednoduchšie a pohodlnejšie ako perorálne vitamíny (niektoré z nich vyžadujú užívanie naozaj veľkých tabliet alebo viacerých tabliet naraz, aby ste dostali kompletnú dávku).

Sú však aj také  vitamíny, ktoré sa absorbujú rýchlo s maximálnou účinnosťou, tu je dobré spomenúť napríklad sublingválne intraorálne spreje od slovenskej spoločnosti Advanced Health, ktoré zapracovali do svojej štruktúry zloženia vitamínov aktívne látky s maximálnou čistotou vďaka použitiu najmodernejšej nano-technológie s kombináciou ultra čistej deionizovanej vody, ktorá je tak čistá, že sa môže použiť na intravenózne podanie pomocou injekcie.

Vedeli ste, že keď užívate vitamíny perorálne, menej ako 10 percent živín sa zvyčajne absorbuje do krvného obehu? Vyzerá to ako plytvanie, čo? Dôvodom je, že žalúdok to veľmi rýchlo rozkladá. V snahe vyriešiť tento problém výrobcovia vitamínov pridávajú silnejšie obaly a šelaky, aby chránili pilulky pred žalúdočnými kyselinami. A zatiaľ čo tieto lesklé, voskové povlaky umožňujú pomalšie rozkladanie piluliek, je pre telo ťažšie rozpustiť ich. Pri sublingválnych intraorálnych vitamínoch je účinnosť omnoho vyššia a to až od 70 – 98 percent.

Do tabliet sa pridávajú sladidlá, aby boli chutnejšie. To môže tiež blokovať vstrebávanie vitamínov do krvného obehu, čo veľmi sťažuje telu absorbovať živiny, ktoré tak nevyhnutne potrebuje.

Niektoré orálne vitamíny sú navrhnuté tak, že sa rozkladajú pomalšie pre maximálnu absorpciu. Keď sa k vitamínom pridávajú ftaláty, štítok môže obsahovať tvrdenia ako „enterosolventné“, „časové uvoľňovanie“, „potiahnuté filmom“ alebo „bezpečnostné potiahnutie“. Ak teda túžite po čo najčistejších vitamínoch, určite si dávajte pozor na tieto frázy na etiketách produktov.

Tabletky a prášky sú sami o sebe toxické

Problémom je aj výrobný proces perorálnych vitamínov. Stearan horečnatý, látka podobná kriede, ktorá je technicky mydlom, sa často pridáva k vitamínom, aby sa zabránilo ich zlepeniu. To umožňuje strojom plynulejší a rýchlejší chod, čo vedie k úspore nákladov pre výrobcov vitamínov. Ale v dôsledku toho to absorbujeme do našich vitamínov, keď ich používame. Hoci sa uvádza, že má nízku toxicitu, mnohí ľudia chcú používať tie najčistejšie vitamíny, aké môžu, bez týchto typov prísad.

Sublingválne vitamíny sa dostávajú priamo do krvného obehu a preto je obzvlášť dôležité, aby neobsahovali nebezpečné prísady. Výsledkom je, že sublingválne látky neobsahujú aditíva, ktoré by ste tradične našli v tablete alebo pilulke. Namiesto toho sú tou najčistejšou formou vitamínu, ktorý sa snažíte doplniť.

Má to aj nevýhodu? Jediné mínus, ktoré vidím, je chuť. Neobsahujú pridané cukry ani prísady, aby lepšie chutili a maskovali chuť. Možno niekedy zistíte, že niektoré majú aj trochu kyslú chuť. Stojí za to vedieť, že konzumujete niečo v čom chýbajú prísady a plnivá a rôzne iné látky, ktoré naše telá nepotrebujú. Napríklad špeciálne vitamíny od slovenského výrobcu spoločnosti Advanced Health používajú len prírodné arómy a spreje chutia veľmi príjemne. Všetci by sme však mali vedieť, že nám to musí hlavne pomôcť a nie len dobre chutiť.

Zdroj:

1. https://www.psychologytoday.com/us/blog/food-junkie/201810/what-you-need-know-about-sublingual-vitamins
2. https://www.water-for-health.co.uk/our-blog/2018/05/sublingual-vitamins-everything-you-need-to-know/
3. https://www.wonderlabs.com/blog/4-reasons-why-sublingual-vitamins-are-so-beneficial
4. https://healthyeating.sfgate.com/advantages-sublingual-vitamin-b12-9022.html
5. https://healthy-magazines.com/sublingual-vitamins-best-vitamins/
6. https://betterandbetter.com/blogs/the-reverie/sublingual-vitamins