Srdce a celkové zdravie – škodlivé “energeťáky“

Srdce a celkové zdravie - škodlivé “energeťáky“

Srdce a jeho zdravie je pre náš život nevyhnutné. Energetické nápoje môžu byť zábavné a chutné – ale keď sa pozriete na to, čo je vo vnútri každej plechovky, obrázok nie je taký skvelý. Existujú tri veľké nebezpečenstvá energetických nápojov, o ktorých by mal každý vedieť, kým si z nich urobí radosť.

Prečo sú energetické nápoje problémom

Odkedy boli energetické nápoje prvýkrát predstavené v 60. rokoch 20. storočia, spotreba neustále stúpa – a s tým súvisia aj zdravotné problémy.

Problém pochádza z koncentrácie prísad, ktoré vytvárajú potenciálne nebezpečenstvo energetických nápojov. Tu sú tri veľké dôvody, prečo sa pozastaviť pred zdvihnutím plechovky (nasledované oveľa lepšími alternatívami, ktoré vám pomôžu zbaviť sa tohto zlozvyku).

1. Srdce a celkové zdravie pri pití energetických nápojov

Existuje dôvod, prečo sa návštevy pohotovosti z dôvodu spotreby energetických nápojov medzi rokmi 2007 a 2011 zdvojnásobili. Podľa webovej stránky NHS môžu potenciálne riziká pitia energetických nápojov zahŕňať:

 • Predávkovanie kofeínom , ktoré môže viesť k čomukoľvek, od búšenia srdca a nevoľnosti až po vysokú srdcovú frekvenciu, krvný tlak [2] a v niektorých prípadoch dokonca smrť
 • Závislosť od kofeínu a prípadné užívanie iných škodlivých látok
 • Zvýšená úzkosť , nervozita a bolesti hlavy
 • Nespavosť alebo iné problémy so spánkom
 • Kardiovaskulárne alebo neurologické problémy u detí a dospievajúcich

To všetko súvisí s množstvom kofeínu, ktorý je primárnou zložkou prítomnou v energetických nápojoch.

Podľa Mayo Clinic väčšina odborníkov súhlasí s tým, že až 400 mg denne je bezpečné pre väčšinu dospelých, ktorí nemajú zdravotné problémy. Problém je v tom, že niektoré energetické nápoje obsahujú až 300 až takmer 400 mg kofeínu na plechovku .

Pridajte druhú plechovku alebo šálku kávy (ktorá má okolo 100 mg) ku dňu a môžete ľahko prekročiť limit – a to dokonca neberie do úvahy tých, ktorých telo nedokáže zvládnuť horný limit, ak sú menšie alebo citlivejšie na kofeín.

Kofeín môže zapadnúť do zdravej výživy a životného štýlu, ale je tu niečo ako príliš veľa – a energetické nápoje sú v tomto ohľade veľmi jemné. Avšak srdce a jeho choroby sú častokrát spojené práve s pitím kofeínu (kávy), alebo energetických nápojov.

2. Srdce a astronomické množstvá cukru

Druhé nebezpečenstvo energetických nápojov súvisí s obsahom cukru.

Nadmerná konzumácia cukru výrazne prispieva k priberaniua škodlivosti na srdce. Svetová srdcová asociácia odporúča, aby ženy neprijímali viac ako šesť čajových lyžičiek alebo 24 gramov denne pridaných cukrov a muži neprijímali viac ako deväť čajových lyžičiek alebo 36 gramov denne pridaných cukrov.

Majte tieto čísla na pamäti, keď sa pozriete na počty cukru pre niektoré populárne energetické nápoje (prevzaté z CaffeineInformer.com):

 • Red Bull Yellow Edition (12 oz): 39 gramov
 • Monster (16 oz): 54 gramov
 • Rockstar (16 oz): 60 gramov
 • NOS (16 oz): 54 gramov
 • Amp (16 oz): 58 gramov

Ako vidíte, jeden energetický nápoj môže výrazne presiahnuť celý váš denný prídel pridaného cukru! Nechceli by ste radšej minúť tieto kalórie na niečo, čo vášmu zdraviu prospeje, namiesto toho, aby ste ho potenciálne poškodili?

3. Otázne (niekedy záhadné) zložky

Okrem príliš veľkého množstva kofeínu a cukru môžu ďalšie zložky priniesť ďalšie nebezpečenstvo energetických nápojov.

V energetických nápojoch sa často nachádzajú pridané vitamíny a minerály, špecifické bylinky a umelé prísady či prísady.

Medzi tie najzaujímavejšie patria taurínguaranagingko bilobaženšen a extrémne vysoké hladiny vitamínov B. Tie sú propagované ako prospešné, ale pravdou je, že môžu mať potenciálne negatívne dlhodobé účinky, ktoré ešte neboli skúmané – a to nemusí byť vôbec potrebné.

Zdravé alternatívy energetických nápojov

Namiesto toho, aby ste sa obracali na energetické nápoje, skúste sa zamerať na zdravšie, prirodzenejšie možnosti, ktoré vás nielen viac povzbudia, ale podporia celkovo zdravý životný štýl.

Vyhnite sa akémukoľvek potenciálnemu nebezpečenstvu energetických nápojov tým, že namiesto toho použijete tieto možnosti:

 • Čierna káva alebo espresso v malom až miernom množstve (a ak chcete viac chuti, pridajte kokosové mlieko a/alebo kvapky stévie!)
 • Nesladený zelený čaj
 • Voda (udržiavanie hydratácie je vo všeobecnosti kľúčové pre zdravú hladinu energie a fit telo)
 • Advanced Health B12 Komplex pre rýchle naštartovanie bez akýchkoľvek zbytočností, zdravé, prirodzené a účinné
 • Zdravé proteínové koktaily

A nepodceňujte ani stravu plnú farebného ovocia a zeleniny, dostatočný spánok a pravidelný pohyb. Zaslúžite si oveľa lepšie ako energetické nápoje a ich pochybné zložky. Doprajte svojmu telu kvalitné potraviny a produkty, ktoré pomáhajú, nie škodia.

Zdroj:

https://newsroom.heart.org/news/energy-drinks-may-increase-risk-of-heart-function-abnormalities-and-blood-pressure-changes
https://www.hearthousenj.com/learning-center/diet-nutrition/energy-drinks-and-how-they-affect-the-heart/
https://www.cardiosmart.org/news/2019/6/energy-drinks-quickly-affect-the-heart
https://www.heartregistry.org.au/2013/08/beware-of-energy-drinks/