Oxidačný stres je veľmi nebezpečný! Ako ho ľahko znížiť s glutatiónom?

Oxidačný stres predstavuje nebezpečenstvo! Ako ho znížiť pomocou glutatiónu?

Aj napriek tomu, že podľa mnohých štúdií nie je oxidačný stres najväčšou hrozbou pre ľudí, dokáže byť do vysokej miery veľmi nebezpečný. Môže spôsobiť ochorenia, ktoré vyúsťujú do vážnejších zdravotných komplikácií. Poškodzujte totižto bunky, kvôli čomu sa zvyšuje riziko vzniku Alzheimerovej choroby, úzkostných stavov, ale aj rakoviny. Prečo oxidačný stres vzniká a akú úlohu má v tomto smere glutatión?

Oxidačný stres a jeho vznik

Viete, ako vzniká oxidačný stres? Ide o proces, pri ktorom reaktívne formy kyslíka reagujú s jednotlivými proteínmi, lipidmi a DNA. Sú to látky, ktoré vznikajú pri mnohých metabolických procesoch. Pri oxidačnom strese dochádza k tomu, že bunky nevedia správe zužitkovať tieto molekuly.

V situácii, kedy je organizmus vystavený tomuto stresu vo väčšom množstve, dochádza k poškodeniu viacerých buniek. Jednotlivé tkanivá tak nedokážu fungovať správne a vznikajú kvôli tomu rôzne zdravotné komplikácie. Mnohé štúdie poukázali aj na skutočnosť, že tento stres môže byť príčinou vzniku zápalových procesov v tele.

Zapamätajte si: O oxidačnom strese je známe, že vo zvýšenej miere môže značiť isté nebezpečenstvo. To však platí aj pre prípad, kedy je ho nedostatok, teda keď úplne chýba. Ak bunky nie sú tomuto stresu vystavené, taktiež nemusia fungovať úplne správne, pričom častokrát dochádza aj k oslabeniu imunity.

Oxidačný stres, ktorý je dôsledkom nerovnováhy medzi voľnými radikálmi a antioxidantmi v tele, je spojený s mnohými chorobami a starnutím.
Oxidačný stres, ktorý je dôsledkom nerovnováhy medzi voľnými radikálmi a antioxidantmi v tele, je spojený s mnohými chorobami a starnutím.

Faktory zvyšujúce riziko vzniku

Vznik oxidačného stresu je podmienený viacerými faktormi. Napríklad, môže ísť o zvýšenú konzumáciu alkoholu, fajčenie, nadmerné vystavovanie slnečnému žiareniu, prípadne príliš veľké napätie v tele. Oxidačný stres nemusí byť pozorovateľný hneď. Avšak, zvykne sa postupne hromadiť v tele a ak je ho nadbytok, dochádza ku vzniku zdravotných ťažkostí rôzneho druhu.

Toto sú ďalšie rizikové faktory, ktorým by ste sa určite mali vyhýbať, ak chcete predísť hromadeniu oxidačného stresu v organizme:

 • fyzický a psychický stres
 • strava s nedostatočným obsahom antioxidantov
 • potraviny s vysokým obsahom nezdravých tukov a sacharidov
 • pridružené ochorenia, ako napríklad cukrovka, vysoký krvný tlak, rakovina či srdcovo-cievne ochorenia
 • nadváha a obezita
 • častá konzumácia potravín s vysokých obsahom toxických látok a ťažkých kovov
 • ultrafialové a ionizujúce žiarenie
 • znečistené ovzdušie a voda
 • príliš veľká produkcia voľných radikálov v tele
 • chronické zápaly

Nezabúdajte: Oxidačný stres môže postihnúť každého z nás. Dôvodom je najmä skutočnosť, že voľné radikály sa zaraďujú medzi prirodzené produkty metabolizmu v organizme. Existujú však isté skupiny ľudí, ktoré sú náchylnejšie na vznik oxidačného stresu. Ide najmä o staršie vekové kategórie, fajčiarov či ľudí s chronickými ochoreniami.

Oxidačný stres je ovplyvnený množstvom faktorov, vrátane fajčenia, znečistenia ovzdušia, nevyváženej stravy, stresu a ďalších faktorov.
Oxidačný stres je ovplyvnený množstvom faktorov, vrátane fajčenia, znečistenia ovzdušia, nevyváženej stravy, stresu a ďalších faktorov.

Glutatión a zníženie oxidačného stresu

Glutatión patrí medzi látky, ktoré sa považujú za silné antioxidanty. Ľudské telo si dokáže glutatión syntetizovať z bežných potravín, pričom ho následne rôzne žalúdočné kyseliny rozkladajú v bunkách. O tejto látke je známe, že rastliny, živočíchy, huby, ale baktérie si ju dokážu syntetizovať z esenciálnych aminokyselín. To znamená, že si ju vyrábajú sami.

Vytvára obrannú líniu

Výhodou je, že glutatión vytvára voči oxidačnému stresu silnú ochrannú bariéru. Ak bunky zaznamenajú príliš veľký oxidačný stres v organizme, v momente presunú glutatión do postihnutej oblasti. Práve tento antioxidant postupne reaguje s reaktívnymi formami kyslíka. Následne ich neutralizuje a zabraňuje tomu, aby spôsobili v tele poškodenie. Každá molekula glutatiónu sa následne bezpečne recykluje, čo je taktiež obrovským benefitom.

Okrem iného, telo si dokáže vytvárať zásoby glutatiónu pre prípad, že by došlo k nadmernému oxidačnému stresu. Túto látku si ukladá v jednotlivých bunkových zásobníkoch, ktoré sa v tele nachádzajú.

Glutatión, známy ako "majster antioxidantov", je úžasná molekula, ktorá účinne chráni organizmus pred škodlivým účinkom oxidatívneho stresu a tak účinne podporuje celkovú vitalitu a zdravie.
Glutatión, známy ako „majster antioxidantov“, je úžasná molekula, ktorá účinne chráni organizmus pred škodlivým účinkom oxidatívneho stresu a tak účinne podporuje celkovú vitalitu a zdravie.

Nedostatok glutatiónu spôsobuje rôzne problémy

Aj keď si telo dokáže ukladať glutatión do zásob, môže sa stať, že ho bude mať nedostatok. Rizikovým faktorom sme totiž vystavovaní každý jeden deň. Práve tie podporujú vznik oxidačného stresu. Preto by ste mali konzumovať väčšie množstvo potravín, ktoré obsahujú esenciálne mastné kyseliny. Ide o potraviny, z ktorých si organizmus dokáže vytvoriť glutatión.

Zapamätajte si: Nedostatok glutatiónu nemusí byť spozorovateľný hneď na prvý pohľad. Častokrát sa totiž neprejavuje navonok. Deficit tohto antioxidantu môžete pocítiť až v situácii, kedy dochádza k príliš veľkému oxidačnému stresu a vznikne napríklad nejaký zápalový proces v tele.

Nedostatok glutatiónu môže spôsobiť širokú škálu problémov, čím podčiarkuje jeho význam a úlohu pre zdravie a celkovú pohodu.
Nedostatok glutatiónu môže spôsobiť širokú škálu problémov, čím podčiarkuje jeho význam a dôležitú úlohu pre zdravie a celkovú pohodu.

Pravidelný príjem glutatiónu

Chcete mať istotu, že budete mať vždy dostatok glutatiónu vo vašom organizme? V tom prípade by ste nemali zabúdať na pravidelné dopĺňanie tejto látky pomocou kvalitných výživových doplnkov. Mnohé výskumy potvrdili, že sublingválne užívanie glutatiónu dokáže zvýšiť jeho obsah v bunkách až o neuveriteľných 260 %!

Vďaka tomu si vaše telo výrazne ľahšie poradí s oxidačným stresom, pričom do vysokej miery klesne aj riziko vzniku zápalov či iných komplikácií a ochorení. Bližšie informácie nájdete na stránke produktu Glutatión.

Detoxikácia ako váš najlepší priateľ zdravia

Pečeň je hlavným orgánom zodpovedným za detoxikáciu tela, avšak vo vysokom záťažovom prostredí môže byť preťažená a nepostačujúco schopná účinne detoxikovať. Existuje niekoľko dôvodov, prečo pečeň niekedy nedokáže dostatočne detoxikovať:

 1. Zvýšená expozícia toxínom: V súčasnom svete sme vystavení vyššej úrovni toxínov z rôznych zdrojov, ako je znečistenie ovzdušia, chemické látky v potravinách a vode, pesticídy, lieky a toxické látky vo vzduchu a životnom prostredí. Táto nadmerná expozícia toxínom môže preťažiť pečeň a znížiť jej detoxikačné schopnosti.
 2. Nedostatok živín: Pre efektívnu detoxikáciu pečeň potrebuje dostatok živín, ako sú vitamíny, minerály a antioxidanty. Nedostatok týchto živín môže obmedziť schopnosť pečene účinne detoxikovať.
 3. Oxidačný stres: Oxidačný stres je nerovnováha medzi tvorbou voľných radikálov a schopnosťou organizmu neutralizovať ich pomocou antioxidantov. Oxidačný stres spôsobuje poškodenie buniek a inhibuje efektivitu detoxikácie pečene.

Preto je dôležité podporovať a optimalizovať funkciu pečene a detoxikáciu organizmu. Aktívny redukovaný glutatión (GSH) je kľúčovou zložkou, ktorá podporuje maximálnu detoxikáciu buniek, pečene a ďalších orgánov. GSH pôsobí ako silný antioxidant a hrá kľúčovú úlohu pri neutralizácii voľných radikálov a odstraňovaní toxínov z buniek.

Aktívny redukovaný glutatión (GSH) pomáha obnoviť a udržiavať optimálnu hladinu glutatiónu v bunke, čím podporuje jej detoxikačné schopnosti. Okrem toho GSH podporuje tvorbu ďalších dôležitých antioxidantov v tele, ako je vitamín C a E. To všetko prispeje k maximalizácii detoxikácie buniek, pečene a iných orgánov.

Zaujímavosťou o aktívnom redukovanom glutatiónu (GSH) je jeho kritická úloha pri detoxikácii a ochrane buniek, ktorému sa datuje významný vplyv na udržanie zdravia organizmu.
Zaujímavosťou o aktívnom redukovanom glutatiónu (GSH) je jeho kritická úloha pri detoxikácii a ochrane buniek, ktorému sa datuje významný vplyv na udržanie zdravia organizmu.

Podpora GSH má pozitívny vplyv na zlepšenie funkcie pečene, elimináciu toxínov a ochranu buniek pred poškodením. Dodávanie aktívneho redukovaného glutatiónu (GSH) prostredníctvom prírodných prostriedkov, ako je napríklad doplnok stravy, môže pomôcť maximalizovať detoxikáciu buniek, pečene a iných orgánov. Udržiavanie optimálnej hladiny GSH a podpora tvorby ďalších antioxidantov v tele prispieva k zníženiu preťaženia pečene a zlepšeniu jej detoxikačných schopností.

Je však dôležité si uvedomiť, že maximálna detoxikácia a optimalizácia funkcie pečene vyžaduje aj ďalšie opatrenia, ako je zdravá strava, dostatok vody, fyzická aktivita a minimalizácia expozície toxínom.

Rozdiel medzi Glutatiónom GSH a Glutatiónom

Rozdiel medzi aktívnym redukovaným glutatiónom (GSH) a oxidovaným glutatiónom sa týka ich účinku a vstrebateľnosti v tele.

 1. Účinok: Aktívny redukovaný glutatión (GSH) je biologicky aktívnou formou glutatiónu, ktorá má skutočne výrazné antioxidačné účinky v tele. GSH je schopný neutralizovať voľné radikály a chrániť bunky pred oxidačným stresom. Okrem toho má GSH dôležitú úlohu pri detoxikácii organizmu a podpore imunitného systému.

Naopak, oxidovaný glutatión (GSSG) má obmedzenú účinnosť pri antioxidačnej ochrane a nie je schopný plne poskytnúť rovnaké benefity ako GSH.

 1. Vstrebateľnosť: Štúdie potvrdili, že sublingválna forma aktívneho redukovaného glutatiónu GSH je považovaná za najlepšiu formu vstrebateľnosti. Sublingválna aplikácia umožňuje GSH prenikať priamo do krvného obehu cez sliznicu pod jazykom, obchádzanie tráviaceho traktu tak zabezpečuje rýchle a efektívne vstrebávanie do tela.
Strata GSH v tele s vekom a vplyvom vonkajších faktorov prispieva k vzniku závažných ochorení, preto je dôležité udržiavať dostatočnú hladinu GSH pre zdravý život a vitalitu.
Strata GSH v tele s vekom a vplyvom vonkajších faktorov prispieva k vzniku závažných ochorení, preto je dôležité udržiavať dostatočnú hladinu GSH pre zdravý život a vitalitu.

Naopak, tabletové, práškové, alebo aj napríklad lipozomálne formy GSH majú obmedzenú vstrebateľnosť, pretože musia byť najprv trávené a absorbované tráviacim systémom, čo znamená, že podliehajú degradácii v tráviacom trakte a to znižuje ich účinnosť a využitie v tele.

Vedecké štúdie potvrdili účinnosť glutatiónu GSH a odporúčania od rôznych svetových lekárov a odborníkov jasne zdôrazňujú výhody sublingválnej formy aktívneho redukovaného glutatiónu GSH a jeho preferovanie pre maximálne vstrebateľné a účinné využitie.

Čo obsahuje Glutatión komplex elixír?

Glutatión komplex je vyhlásený ako skutočný elixír zdravia, ktorý poskytuje účinky, ktoré boli potvrdené vedeckými výskumami. Tento produkt bol dôkladne vyvíjaný a testovaný po dlhú dobu, aby skutočne zlepšil zdravie a blahobyt našich zákazníkov.

Tu sú niektoré zložky produktu a ich vplyv na ľudské zdravie:

N-Acetyl Cysteín (NAC)

N-Acetyl Cysteín (NAC) je účinnou zložkou, ktorá podporuje zdravie tým, že je prekurzorom glutatiónu – dôležitého antioxidantu, ktorý chráni bunky pred oxidačným stresom a podporuje ich správne fungovanie. Jeho užívanie vedie k zvýšeniu hladiny glutatiónu v tele, čo prispieva k ochrane buniek pred poškodením, podporuje imunitný systém a pomáha v boji proti oxidačnému stresu. NAC má tiež ďalšie pozitívne účinky, vrátane podpory zdravia dýchacieho systému a detoxikácie, čím prispieva k celkovému zlepšeniu zdravia.

L-Glutamín

L-Glutamín je esenciálnou aminokyselinou s výnimočnými pozitívnymi účinkami na zdravie. Podporuje zdravý imunitný systém, zlepšuje funkciu čriev a napomáha obnovu svalového tkaniva. Okrem toho má silné antioxidačné vlastnosti, ktoré pomáhajú bojovať proti oxidatívnemu stresu a podporujú celkovú vitalitu organizmu.

Extrakt z Panax Notoginseng

Panax Notoginseng má vynikajúce účinky na zdravie človeka. Jeho silné antioxidačné vlastnosti pomáhajú neutralizovať voľné radikály a chrániť bunky pred poškodením. Tiež podporuje zdravý krvný obeh a zlepšuje funkciu srdca a cievneho systému. S jeho pomocou môžeme dosiahnuť optimálne zdravie.

Extrakt z Ashwagandha

Ashwagandha je bylina s výnimočnými účinkami na ľudské zdravie. Je známa pre svoje adaptogénne vlastnosti, ktoré pomáhajú zvládať stres a zlepšovať fyzickú aj duševnú pohodu. Okrem toho Ashwagandha podporuje zdravý spánok a imunitný systém, a tiež pomáha udržiavať vyrovnanú energiu a zlepšuje sústredenie a mentálnu ostrosť.

Extrakt z Rosa z Roxburghii

Rosa Roxburghii, známa aj ako šípka z Himálaǰí, je prírodným bohatstvom s výnimočnými účinkami na zdravie. Je plná antioxidantov, ktoré pomáhajú bojovať proti oxidatívnemu stresu, posilňujú imunitný systém a chránia bunky pred poškodením. Je to skutočný prírodný zázrak pre podporu celkového blahobytu a vitality.

Acetyl-L-Karnitín

Acetyl-L-karnitín je prírodný látka, ktorá má pozitívny vplyv na ľudské zdravie. Jeho účinky sa prejavujú v boji proti oxidatívnemu stresu, podpore energetickej produkcie buniek a zlepšení kognitívnych funkcií. Je to cenný doplnok pre optimálne zdravie a pohodu.

Naša formula Glutatión komplexu je výsledkom dôkladného výskumu a starostlivého výberu zložiek, ktoré majú pozitívny vplyv na zdravie. Účinky týchto zložiek sú podložené vedeckými dôkazmi a zameriavajú sa na poskytnutie maximálnej podpory a výhod pre našich zákazníkov. Sme hrdí na kvalitu nášho produktu a veríme, že Glutatión komplex je pre Vás najlepšou voľbou pre dosiahnutie optimálneho zdravia a pohody.

Klinické štúdie:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4536296/
https://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT01044277
https://jissn.biomedcentral.com/articles/10.1186/1550-2783-2-2-38
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4684116/
https://febs.onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1046/j.1432-1327.2000.01595.x-
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1353802002000184
https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/10715769900300851
https://erj.ersjournals.com/content/16/3/534.short
https://link.springer.com/article/10.1007/BF02434082
https://content.iospress.com/articles/biofactors/bio150